ubezpieczenia świętochłowice ubezpieczenia ruda śląska ubezpieczenie mieszkania dobre ubezpieczenia ubezpieczenie domu dobre ubezpieczenie mieszkania tanie ubezpieczenia dobre ubezpieczenie indywidualne ubezpieczenie na życie ubezpieczenie dla dziecka doradztwo ubezpieczeniowe ubezpieczenie samochodu ruda śląska ubezpieczenie oc ruda śląska ubezpieczenie dla firm ubezpieczenie oc dla firm oc działalności gospodarczej ubezpieczenie firmowe ubezpieczenie majątkowe ubezpieczenie mienia ubezpieczenie oc firmy agencja ubezpieczeniowa

Ubezpieczenia mieszkania. Jak wybrać ubezpieczenie?

Jaki zakres ochrony wybrać?

Taki, jaki odpowiada twoim potrzebom. Inny zakres ochrony powinien wybrać właściciel domu jednorodzinnego, inny osoba wynajmująca od kogoś mieszkanie, jeszcze inny właściciel mieszkania znajdującego np. na 5 piętrze w bloku.

W jakim Towarzystwie kupić polisę? Na co zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczenia?

Wybór Towarzystwa powinien być uzależniony od zakresu który proponuje dany ubezpieczyciel. Warto zwrócić uwagę na opinie dotyczące likwidacji szkód, na definicje i wyłączenia określone w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.

Czy istnieje takie ubezpieczenie, które ochroni moje mieszkanie przed konsekwencjami mojego roztargnienia?
Tak. Niektórzy ubezpieczyciele oferują swoim klientom ubezpieczenie na wypadek zdarzeń, które mogą być efektem „rażącego niedbalstwa”.

Ubezpieczenie mieszkania. Inwestycja w spokojny sen.

Ubezpieczenie mieszkania to na pewno dobra i potrzebna inwestycja. Czy warto? WARTO.

Potrzebna – ponieważ daje nam spokojny sen i nie musimy martwić się o ewentualne szkody w naszych 4 kątach.

Dobra – tylko wtedy kiedy ubezpieczenie jest dopasowane do naszych potrzeb i chroni nas przed zdarzeniami, które mogą przytrafić się w naszym mieszkaniu.

Bardzo ważną sprawą jest dobór polisy dopasowanej do konkretnych potrzeb.

Np. zakres ubezpieczenia mieszkania usytuowanego na 5 piętrze w bloku mieszkalnym będzie inny niż w przypadku ubezpieczenia domu jednorodzinnego.

 

Analiza potrzeb

Przed wyborem ubezpieczenia mieszkania bardzo ważna jest analiza potrzeb.

Warto zwrócić uwagę na to czy ubezpieczenie obejmuje jedynie mury (czyli mieszkanie jako konstrukcję) czy też stałe elementy (elementy zamontowane lub wbudowane na stałe, elementy urządzeń wodnych, kanalizacyjnych, grzewczych, pokrycie ścian, podług, sufitów itp.) czy ubezpieczenie chroni także przedmioty ruchome w mieszkaniu (sprzęt komputerowy, fotograficzny, RTV i niewbudowany sprzęt AGD, sprzęt sportowy i turystyczny, narzędzia oraz elektronarzędzia, niezamontowane na stałe meble, ale także odzież, instrumenty muzyczne oraz przedmioty osobistego użytku, takie jak np. biżuteria lub gotówka). Oczywiście każde TU ma własne definicje które określają co konkretnie wchodzi „w skład” ubezpieczenia.

Sumy ubezpieczenia:

Bardzo ważną sprawą jest dobre oszacowanie wartości ubezpieczenia twojego mieszkania lub domu, np. na podstawie wyceny nieruchomości na rynku w twojej miejscowości. Nie warto zaniżać ani zawyżać sum ubezpieczenia domu/mieszkania. W przypadku zaniżenia możesz otrzymać dużo niższe odszkodowanie w razie szkody całkowitej (pożar, wybuch, katastrofa budowlana, zalanie lub inne zdarzenie losowe, w wyniku którego dom lub mieszkanie przestaje istnieć), ubezpieczyciel i tak nie wypłaci odszkodowania wyższego niż faktyczna wartość nieruchomości, zaś przy zawyżeniu sumy ubezpieczenia nic nie zyskasz, jedynie przepłacisz za składkę ubezpieczenia.

Przy wycenie ruchomości domowych warto pamiętać nie tylko o wycenie sprzętów RTV czy mebli… w sytuacji kiedy tracimy dorobek życia musimy pamiętać o tym, że zanim pomyślimy o odkupieniu telewizora musimy się w coś ubrać, zjeść, wyrobić nowe dokumenty.

Niektórzy ubezpieczyciele mają w swojej ofercie różne opcje ubezpieczeń mieszkań i domów.

  • Ubezpieczenie na ryzykach nazwanych: jest to ubezpieczenie które zapewnia ochronę w zakresie wymienionych w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia zdarzeń (dalej OWU)
  • Ubezpieczenie w All Risk – w dosłownym tłumaczeniu jest to ubezpieczenie „od wszystkich ryzyk”. Ubezpieczyciel odpowiada za wszystkie zdarzenia losowe- również takie których nie da się przewidzieć, prócz tych które wymienione są w włączeniach OWU.

 

Częste pytanie klientów: Co jeśli ja zaleję sąsiada? Czy moja polisa wtedy zadziała?

Tak, jeśli w zakresie ubezpieczenia mamy ryzyko OC w życiu prywatnym, które uchroni nas od odpowiedzialności za wyrządzone przez nas szkody, np. zalanie sąsiada. Wówczas to towarzystwo ubezpieczeniowe pokryje takie koszty. Mieszkasz w bloku i masz pod sobą kilka mieszkań? Pamiętaj o wysokiej sumie gwarancyjnej która w razie szkody pokryje koszty przywrócenia do stanu pierwotnego mieszkania twoich sąsiadów.

OC w życiu prywatnym to ryzyko które chroni nas nie tylko przed konsekwencjami zalania sąsiada. Tak jak w przypadku wszystkich innych zdarzeń szczegóły ubezpieczenia określane są w OWU towarzystwa, ale mogą chronić też m.in. od szkód powstałych:

W związku z amatorskim uprawianiem sportu, użytkowaniem pomieszczeń podczas wyjazdów turystycznych, spowodowanych przez zwierzęta domowe czy przez Ubezpieczonego najemcom lub wynajmującym mieszkanie.

Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania/domu?

Cena za ubezpieczenie mieszkania/domu uzależniona jest od wielu czynników. Im zakres jest szerszy tym składka za polisę wyższa. Na cenę wpływ ma też suma ubezpieczenia oraz wartość nieruchomości. Cena nie powinna być jedynym wyznacznikiem, jednak nie warto przepłacać za polisę. Zanim zdecydujesz się na zakup ubezpieczenia najlepiej porównać ofertę kilku towarzystw ubezpieczeniowych.

Masz pytania?

Zapraszam do kontaktu w celu dopasowania odpowiedniego zakresu oraz bezpłatnej kalkulacji składki.

 

ubezpieczenia Świętochłowice, ubezpieczenia Ruda Śląska, dobre ubezpieczenie, doradztwo ubezpieczeniowe,  dobre ubezpieczenie, dobre ubezpieczenia, dobre ubezpieczenia mieszkania, ubezpieczenie domu, ubezpieczenie mieszkania, tanie ubezpieczenia

Posted in UBEZPIECZENIE MIESZKANIA/DOMU and tagged , , , , , , , , , , , , , , , .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *