Wszystko o OC p.p.m.

Samochód dla niejednego z nas to rzecz bez której nie wyobrażamy sobie życia.
Z posiadaniem samochodu wiążą się jednak również obowiązki takie jak: tankowanie, dbanie o jego czystość, regularne przeglądy i ubezpieczenie.
W tym artykule chcę przybliżyć czytelnikom na co zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczenia OC oraz co zawarte jest w ustawie o obowiązkowym ubezpieczeniu OC.

 

Inaczej niż przy ubezpieczeniu mieszkania głównym czynnikiem powinna być cena.Dlaczego? Dlatego, że zakres ubezpieczenia OC samochodu oraz sumy gwarancyjne w każdym towarzystwie będą takie same.

Warunki obowiązkowego ubezpieczenia OC pojazdów mechanicznych, w przeciwieństwie do ubezpieczenia domu czy mieszkania opierają się na ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, a nie na OWU opracowanych przez samo towarzystwo. Mowa tu oczywiście o „gołym” OC.
Często ubezpieczyciele mają w swojej ofercie pakiety z „dodatkami” takimi jak ubezpieczenie  Auto Assistance czy NNW kierowcy i pasażerów, które nie kosztuje dużo, a może być przydatne w momencie nieszczęśliwego wydarzenia na drodze. Niejednokrotnie też wykupienie tych ryzyk pozwala agentowi na naliczenie dodatkowej zniżki przy OC- co za tym idzie: klient ma rozszerzony zakres ochrony, a cena jest atrakcyjniejsza.

Od jakich czynników zależy składka za ubezpieczenie OC?

Przy ustalaniu składki ubezpieczyciel pod uwagę bierze wiele czynników, m.in. zniżki z tytułu bezszkodowej jazdy, wiek posiadacza/y samochodu, miejsce rejestracji pojazdu, markę, model, rocznik samochodu, pojemność silnika, czasami przebieg, dotychczasową „szkodowość” ubezpieczonego, okres od kiedy właściciel samochodu posiada prawo jazdy.
Bardzo często opłacalnym jest wykupienie polisy w „pakiecie” z ubezpieczeniem mieszkania/domu. Towarzystwa przyznają wtedy klientowi dodatkowe zniżki.
Taryfy składek OC ustalane są przez Towarzystwo ubezpieczeniowe, a nie przez np. ustawodawcę dlatego często różnią się one od siebie diametralnie. Bywa też tak, że w jednym roku składka za OC jest dość niska, zaś przy wznowieniu nawet kilkukrotnie wyższa.
Nie jesteśmy więźniami ubezpieczyciela i nawet jeśli już wiele lat ubezpieczamy się w jednym TU naprawdę warto zorientować się- najwygodniej u multiagenta ubezpieczeniowego, który ma w swojej ofercie kilka lub kilkanaście towarzystw- ile będzie kosztowało wykupienie OC w innym towarzystwie.

Co zrobić jeśli zdecydujemy się na zmianę ubezpieczyciela?

W takim przypadku musimy go o tym poinformować.
Jak? Składając wypowiedzenie OC pojazdu z art. 28(tj. z końcem okresu na jaki została zawarta).
Kiedy? Najpóźniej jeden dzień przed końcem ubezpieczenia.
Przykład: jeśli okres ubezpieczenia to: 22.08.2017 do 21.08.2018, wypowiedzenie musimy wysłać najpóźniej 20.08.2018r.

Jeśli zdecydujesz się na wysyłkę wypowiedzenia listem poleconym za pośrednictwem Poczty Polskiej za datę złożenie rezygnacji uznaje się datę nadania tj. stempla pocztowego.

Jeśli wypowiedzenie wyślesz np. faxem, mailem, firmą kurierską lub osobiście– to za termin złożenia rezygnacji uważa się termin doręczenia pisma do towarzystwa ubezpieczeniowego.
Jeżeli ubezpieczasz samochód u agenta to może on w twoim imieniu przesłać do towarzystwa podpisane przez Ciebie wypowiedzenie.

Co jeśli ubezpieczę swój samochód w innym towarzystwie i „prześpię” termin złożenia wypowiedzenia?

W takim przypadku polisa wznowi się automatycznie. Możesz ją wypowiedzieć z art. 28a(wypowiedzenie umowy w przypadku podwójnego ubezpieczenia), jednak w takim przypadku towarzystwo ubezpieczeniowe może naliczyć składkę za okres ochrony do dnia wpłynięcia wypowiedzenia.

Pamiętaj o obowiązkowym OC

Prawo nakłada na każdego posiadacza samochodu obowiązek posiadania polisy OC nawet jeśli samochód stoi w garażu i jest używany tylko od święta.

Polisa OC podpisywana jest najczęściej na rok, po którym- jeśli nie wypowiemy umowy wznawia się automatycznie, jednak UWAGA!: Jeśli nie opłacimy całości składki (np. zapomnimy o racie) polisa nie wznowi się automatycznie. Zadbaj o ciągłość w ubezpieczeniu OC. W innym przypadku narazisz się na kary finansowe.

Kiedy jeszcze polisa OC nie wznowi się automatycznie?

Prócz wyżej wspomnianego przypadku, kiedy składka nie została w całości opłacona, OC nie wznowi się też wtedy, kiedy zakupimy samochód i korzystamy z polisy OC która została przekazana nam przez zbywcę. W takiej sytuacji ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej wygasa z datą końca okresu ubezpieczenia która określona jest na polisie.

Czy możesz korzystać z polisy zbywcy pojazdu?

Tak. Najlepiej jednak skontaktować się z Towarzystwem w celu ustalenia czy polisa jest opłacona w całości do końca okresu ubezpieczenia. Warto też dowiedzieć się czy ubezpieczyciel dokonuje rekalkulacji składki ubezpieczenia po zakupie pojazdu. Jeśli nie- możemy korzystać z polisy, jeśli tak- musimy porównać czy bardziej opłaca nam się zapłacić wyliczoną przez TU dopłatę czy też wypowiedzieć umowę OC z art. 31 (wypowiedzenie nabywcy) i ubezpieczyć samochód na swoje dane „od nowa” na 12 miesięcy.

Jeśli nabywca zdecyduje się wypowiedzieć umowę OC i zawrzeć nową umowę na siebie, możliwe jest, że zbywca otrzyma zwrot niewykorzystanej składki (np. w przypadku kiedy polisa opłacona była w całości, a do końca okresu ubezpieczenia zostało jeszcze kilka miesięcy).

Kto ma obowiązek poinformować ubezpieczyciela o zmianie właściciela pojazdu?

Obowiązek ten spoczywa na zbywcy samochodu. Zgodnie z ustawą ma on 14 dni na poinformowanie towarzystwa o sprzedaży pojazdu na piśmie poprzez dostarczenie faktury lub umowy kupna-sprzedaży pojazdu.

Podsumowując:

-Przy wyborze ubezpieczenia OC p.p.m. warto zwrócić uwagę na cenę i ewentualne „dodatki”. Dobrze jest porównać ofertę składki ubezpieczenia w wielu Towarzystwach Ubezpieczeniowych.

-Ubezpieczenie OC p.p.m. jest ubezpieczeniem obowiązkowym, za brak ubezpieczenia grożą kary.

-Zakres i sumy gwarancyjne OC p.p.m. określa Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

-Pamiętaj o terminach rat, złożenia wypowiedzenia, ciągłości OC.

Warto nawiązać współpracę z agentem ubezpieczeniowym. Wtedy to on pilnuje terminów wznowień i szuka dla klienta najlepszej oferty.

Zapraszam do kontaktu.

 

słowa kluczowe: ubezpieczenia Świętochłowice, ubezpieczenia Ruda Śląska, dobre ubezpieczenie, doradztwo ubezpieczeniowe,  dobre ubezpieczenie, dobre ubezpieczenia, tanie ubezpieczenia, tanie oc, ubezpieczenie komisu samochodowego,

Posted in Bez kategorii and tagged , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

2 Comments

  1. Myślę, że skorzystanie z usług dobrej agencji ubezpieczeniowej to dobry pomysł. Dla mnie taką jest z pewnością Panda Ubezpieczenia z Warszawy – można tam liczyć na fachową obsługę w zakresie ubezpieczeń majątkowych, komunikacyjnych czy turystycznych. Dzięki współpracy z nimi mam ubezpieczenie samochodu i mieszkania, nie tylko w dobrej cenie, ale również o optymalnych warunkach.

    • Dokładnie o to chodzi. Żeby mieć agenta któremu można zaufać i jeśli chodzi o cenę ubezpieczenia ale i przede wszystkim o zakres:)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *